Dni Grunwaldu 7-13 lipca 2014 r.

Katarzyna M. , utw. .

Jak co roku w okolicach 15 lipca przez 7 dni można było podziwiać zmagania rycerstwa na polach Grunwaldu. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć.

Począwszy od poniedziałku obozowaliśmy, bawiliśmy się i spędzaliśmy czas na rozmowach, bo Grunwald to miejsce, gdzie zjeżdża się Rycerstwo nie tylko z całego kraju, ale i ze świata. Także widzowie już od poniedziałku mogli korzystać z niepowtarzalnego klimatu Grunwaldu, zwiedzając wioskę rycerską oraz odwiedzając liczne kramy. Wśród wystawiających się profesji znaleźli się szewcy, garncarze, kowale, tkacze, snycerze i wiele, wiele innych. Można było także spróbować średniowiecznego jadła.

Od środy rycerze brali czynny udział, a widzowie podziwiali takie atrakcje, jak m.in.:

  • Turniej Bojowy 2x2,
  • Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego,
  • Turniej Bojowy na Miecze Długie,
  • Turniej Grupowych Starć Rycerskich „na ostre” 16x16,
  • Turniej Bojowy Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich,
  • Turniej Łuczniczy

Wszystkie Turnieje prowadzone były przez grupę sędziów oraz głównego prowadzącego, który świetnie relacjonował to, co aktualnie działo się na polu walki. Tradycyjnie już Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn wzięło czynny udział w czwartkowym Turnieju Grupowym 16x16. Dzień później zaś można było podziewać zmagania naszych rycerzy w Turnieju Bojowym 5x5, gdzie wraz z Bractwem Rycerskim Komturii Nidzickiej oraz Bractwem Rycerskim św. Katarzyny Ziemi Działdowskiej wystawili team „Old Timersi” składający się z członków bractw 45+.

Po zmaganiach turniejowych rycerstwo, jak i widzowie mogli wziąć udział w pokazie tańca prowadzonym przez grupę Saltus Gladii z Kowna. 

W sobotę zaś o godzinie 15.00 miał miejsce główny punkt programu, czyli Inscenizacja 

Bitwy pod Grunwaldem. Nie straszny był nam deszcz i wiatr, rycerze dzielnie walczyli dając z siebie wszystko na polu walki. 

Po wszystkich tych atrakcjach był czas na biesiadowanie i wspólną zabawę.

Drużyna Chorągwi Pomezańskiej w walkach  16x16

Drużyna Chorągwi Pomezańskiej w walkach 16x16