Trochę naszej historii

Administrator , utw. .

„Nasza organizacja wyłoniła się grupki ludzi zafascynowanych kulturą średniowiecza. Ci pasjonaci włożyli wiele serca i wysiłku w rozwój swojej pasji.”

Sekretarz Stowarzyszenia

 

Stowarzyszenie Kultury Średniowiecza „Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn” (B.R.Z.O) rozpoczęło swoją działalność w roku 1997. Tym samym młodzieńcza pasja do odtwarzania tradycji i kultury średniowiecza oraz do rekonstrukcji militariów z czasów rycerzy przybrała oficjalną formę. Dziś jest to najdłużej działająca tego typu organizacja w regionie Warmii i Mazur.


Czarno – biało - czerwony sztandar Bractwa odpowiada barwom chorągwi Kapituły Warmińskiej, z której  chwalebną tradycją Stowarzyszenie się identyfikuje. Natomiast czarny pół-krzyż i czarna (dopuszczalna - czerwona), cztero zębata wieża, które widnieją w znaku Bractwa, wyraźnie nawiązują do średniowiecznego herbu miasta Olsztyna.
 

Stowarzyszenie jest w stanie wystawić kilkunastu w pełni wyposażonych, pieszych zbrojnych oraz kilku łuczników i artylerzystów. Wszystkich do boju zagrzewa niestrudzony błazen dworski, natomiast barwnego kolorytu dodaje szereg pięknych i strojnych dam. Pełny obraz uzupełnia rozbudowana i wiernie odtworzona infrastruktura obozowa (m.in. jeden ogromny i osiem mniejszych namiotów), obsługiwana przez zastępy ciurów i serwisantów.  
 

Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w licznych krajowych i zagranicznych turniejach rycerskich oraz inscenizacjach historycznych. Tym samym nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i wzbogacają swe stroje, broń którą się posługują, jak i wyposażenie obozowe. To wszystko gwarantuje, że przygotowane przez nas pokazy, stoją zawsze na najwyższym, profesjonalnym poziomie.